Paz. Eki 13th, 2019

1 ayda bebek neler yapmalı, gelişimi, beslenmeli

5 min read

1 ayda bebek neler yapmalı, gelişimi, beslenmeli

Bebek hayatının ilk ayını yaşadı, şimdi yenidoğan değil, sadece bir bebek olarak kabul ediliyor. Çocuğun 1 ay içindeki gelişimi, yapabilmesi gereken, hangi becerileri kazanmış? 

Göbek kordonunun kalıntıları uzun zaman önce kaybolmuş olmalı ve iltihaplı göbek (yara) tamamen iyileşmelidir. Bebek her gün çok değişiyor.

Şimdi yüzünün nasıl daha güzel hale geldiğini zaten görebiliyorsunuz, şişlik ve hafif şişlik var. Yüz özellikleri görünmeye başladığında, çocuğunuzun nasıl göründüğünü zaten görebilirsiniz. Tabii ki, küçük tot yüzünü bir defadan fazla değiştirecek.

Çocuk gelişimi özellikleri

Kramplar çoktan geçti, kaslar gevşer ve çocuk yumruklarını sıkıca keser. Çocuk sık sık vücuda basılan kolları tutar, hala nasıl idare edeceğini bilmiyor. Bazen el sallayan ya da parmaklarıyla hareket eden bir kırıntı, hala elinde bir şey tutamaz.
Gelişimi başını tutmasına izin vermeyen 1 aylık bir çocuğun ebeveynlerinin her zaman onu desteklemesine ihtiyacı vardır. Kırıntıyı karnın üzerine yayın, böylece başını kaldırmaya ve boyun kaslarını güçlendirmeye çalışacak. 

Bebeğin göbek yarası iyileştikten sonra, bebeğin yaklaşık 2-3 haftalık ömrünün ardından yıkanması mümkündür. Çocuk bir aylıkken, bebekler için yüzme hakkında bilgi okuyabilir ve iyi bir eğitmen aramaya başlayabilirsiniz. Bu, bebeğiniz için çok faydalıdır, çünkü yüzerken vücudun tüm kasları onun için çalışır ve hipertonus çıkarılır .

Özellikle bebek yüzme, herhangi bir yaralanma ile doğan çocuklar için faydalıdır.

Bebeğin işitme ve görme

1 aylık bir çocuk hızla gelişir. Daha fazla bebek ne yapmalı? Dityatko dünyayı biliyor, artık küçük bir bükülmüş embriyoya benzemiyor, bu gerçek bir tot. Bebeğin yaşamın ilk günlerinde sadece memeyi emmesi ve uykuda olması durumunda, şimdi sık sık yürür, etrafındaki her şeyi inceler, akrabalarla tanışır ve bu nedenle kulpları taşırken sevdiğini söyler.

Yaşamın ilk aylarında çocuklar her türlü sesi yaratmaya başlar, bazı sesler çalkalamaya benzer sesleri heceleyebilir. Daha önce, çocuklar ağladı – eğer bir şeyden memnun kalmazlarsa ve sadece sessizce yatarlarsa – her şey kendilerine uygunsa. Şimdi, bebek uyanıkken, sizinle “konuşmaya” bile çalışabilir.

Çocuk ebeveynlerinin seslerini mükemmel bir şekilde hatırladı ve onları birçok insan arasında ayırt edebilir. Eğer yürümeye başlayan çocuk ağır ağlıyorsa, ama aynı zamanda dolu ve kuru ise, belki de annesinin onu kollarından alıp vücuduna tutmasını ister. Çocuklar çok ilgi ve şefkat gerektirir.

Bebeğin zaten mükemmel işitme duyusu vardır, bu yüzden çok gürültülü yerlerden kaçınmaya çalışın veya keskin, yüksek ses kaynaklarının yakınında bulunmayın. Bir kırıntı korkmuş olabilir, kollarını yana doğru fırlatıp sonra yüksek sesle ağlamaya başlayabilirsiniz. Yürümeye başlayan çocuğun sinir sistemine iyi bak. Size yakın olmak asla bağırmaz, çünkü çocuk onu azarladığınızı veya sadece böyle bir tondan korktuğunuzu düşünebilir.

Çocuğun yaşamın ilk ayında gelişimi, açıkça görmesine izin vermez. Çocuk etrafındaki dünyayı bir siste görüyor. Çocuklar ebeveynlerinin veya yanlarındaki insanların yüzlerini izlemeyi severler. Annem, kırıntıların gözlerinin biraz biçtiğini fark eder, bu yaşta, çünkü ayrı çalışırlar. Yakında geçecek.

Çocuk doktoru muayenesi

Her ay, bir yıla kadar, çocuk doktorunuza görünmek ve bebeğin boyunu ve kilosunu ölçmek için kliniğe gelmeniz gerekecektir. Haftanın bir günü, klinikte “sağlıklı bir çocuğun günü” var – bu sadece sağlıklı bebeklerin geldiği zamandır. Önceden, kliniğinizin yürümeye başlayan çocuğa kolayca bulaşabilecek hasta (öksürük) çocuklarla dolu olacağı döneme girmemek için böyle bir günün ne zaman olduğunu öğrenin.

Klinikte bu doktorları gözden geçirmeniz gerekir: her şeyden önce bir çocuk doktoru, cerrah, nörolog, göz doktoru. Bazı uzmanlar 2 ay içinde size atanabilir .

1 aylık bir çocuk için gerekli aşılar hepatit B’dir. Bunlar zaten 3 adettir, ilki annelik hastanesinde, kırıntıların doğumundan 1-2 gün sonra, ikincisi şimdi yapmanız gerekiyor ve üçüncüsü 2 ay olacak. 
analizleri:

  • İdrar tahlili (genel). Uzmanlar bakteri, eritrosit olup olmadığını pH, protein, renk belirler.
  • Kanın klinik analizi. Bir çocuk için çok tatsız bir his, çünkü kan bir parmaktan alındığında, bebekler genellikle ağrılar için ağlarlar. Bu analizde şunları inceleyin: kırmızı kan hücreleri, hemoglobin, trombositler ve lökositler.
  • Koproloji – dışkı analizi. Uzmanlar öncelikle dışkının rengine ve kıvamına bakar, ayrıca pH’ı ve lökositlerin ve kan izlerinin olup olmadığını belirler.

1 ayda bebek besleme

Elbette bebeğinizi anne sütüyle beslemenizi öneririz. Sonuçta, anne sütünün yararları hakkında çok şey yazabilirsiniz, ondan daha faydalı bir şey yok. Her çocuk bireysel olduğu için kırıntıya isteğe bağlı olarak memeye uygulayın. Bazı çocuklar bir defada çok miktarda süt içebilir ve bu süre 1-1.5 saat için yeterli olurken, diğerleri çok az yiyebilir ve tam anlamıyla 20-30 dakika içinde yemek isteyebilir. 
Çocuğu karışımla beslerseniz, bebek istediği gibi yemelisiniz. Bir zamanlar bebek yaklaşık 80-120 ml suni süt içmelidir.

Genellikle anneler çok az süt aldıkları için endişelenmeye başlarlar. Bir gün boyunca sonuç çıkarmayın ve karışıma girmeyin, çünkü bazı günler normalden daha az süt vardır. Süt sıkıntısı varsa, daha fazla yiyin ve yeterince sıcak çay için, ancak buna ek olarak, uzmanlara danışmanızı öneririz.

Gelişimi doğru gerçekleştiği 1 aylık bir çocuk, her gün anne-babalarını yeni becerilerinden daha fazla memnun edecek ve hayran bırakacaktır. Şimdi ilk oyuncaklarını almaya başlayabilirsin. Bebeği gelişmekte olan bir matın içine koymaya çalışın, azar azar alışacak ve yanıp sönen ışık, çıngıraklar ve müzik çocuğun daha hızlı gelişmesine yardımcı olacaktır.

error: Content is protected !!