Paz. Eki 13th, 2019

1 Aylık bebek gelişimi

5 min read

1 Aylık bebek gelişimi

Bir çocuğun doğum için tebrikler! Hamileliğiniz sona erdi, umarız tam anlamıyla eğlenmeyi başarabilirsiniz. 4 haftaya kadar çocuğunuz yenidoğan olarak kabul edilir. Şimdi bebek çok zayıf, bu yüzden her zaman uyur ve yer.

Çocuğun yaşamın ilk ayında gelişimi kırıntıları için oldukça zordur, çünkü tamamen yeni koşullara adapte olması gerekir. Doğumdan sonra, anne karnında olduğu gibi, bebek hala alışkanlığın dışında kıvrılabilir. Bebek deri altı yağı henüz çok büyük değil, şimdi hızla birikir ve kilo alacak. Bebeğin yüzü biraz şişmiş olabilir, endişelenmeyin, yakında geçer.

Yenidoğan kasları çok zayıf olduğu için Krokhotulya hala başını tutamaz, her zaman ona destek veremez. Çocuğun kolları ve bacakları sıklıkla vücuda bastırdı. Güçlü değil, yaylı kaslar bazen seğirebilir. Bir yenidoğan elinde hiçbir şey tutamaz, daha sık sık parmaklarını yumruklara sıkar, yüksek ton yüzünden, geçeceği 3. aya kadar endişelenme . İyi gelişmiş emme ve yutma refleksi.

Bir çocuk nasıl gelişir?

Kıt rahim içinde sürekli sallanmaya alışkındır, bu yüzden şimdi kulplara takılıp sallanmaya bayılıyor. Bebek annesinin sesine alışmış, şarkı söylediğin ninnilere mükemmel bir şekilde uyuyor, bu yüzden herhangi bir melodi veya şarkının performansını ihmal etmeyin.

Bebeğin talep üzerine beslenmesi gerekiyor. Çocuğun tüm hareketleri en düşüncesizdir ve refleks olarak kullanılır. Anneye çok fazla bağlı olan kırıntı, sürekli dikkat ister, sık sık bir göğsü emer ve vesayet ve her dakika gözetimine ihtiyaç duyar.

Çocuğun yaşamın ilk ayında gelişimi, açıkça görmesine izin vermez. Şimdi bebeğin işitme ve görme çok kötü. Çocuk bütün dünyayı bir siste görüyor. Açıkça göremediği, ailesinin yüzlerini izlemeyi sever. Ona kendinden 20-25 cm görebildiği net rakamlar (küpler, kareler) gösterebilirsiniz.

Şimdi bebek ses çıkarmıyor. Eğer bir şeyden hoşlanmıyorsa, yemek ya da tükenmez kalemle yemek istiyor – bebek ağlıyor, her şey uyuyorsa ve tatmin oluyorsa – sessiz. Bu nedenle, ondan herhangi bir duygu veya auks beklemeyin, henüz bunu yapamaz.

Yenidoğanlarda yaşamın ilk ayında en yaygın 5 zihinsel durum kaydedildi:
Aktif şenlikler – çocuk aktif olarak kollarını ve bacaklarını sallar, başını çevirir ve etrafındaki her şeyi inceler ve tamamen eğlendirir.

  • Daha az aktif uyanıklık – küçük tot sessizce dinleniyor, neredeyse hareket etmeden, gözleri etrafa bakıyor, ama gözleri çok yavaş dönüyor. O an şu anda bebekle konuşabilir, çıngırakları çalabilir ve onunla oynayabilirsiniz.
  • Hafif uyku (şekerleme) – bir butuza’nın gözleri kapanmaya başlar, göz kapakları ağırlaşır, önünde bir şey görmez ve hiçbir şeye odaklanmaz. Bu uzun sürmez, genellikle çocuklar uykuya dalarlar, ama bazen gözlerini açarlar ve yürümeye başlarlar.
  • Yüzeysel uyku – çocuk zaten uyuyakaldı, ancak kollar ve bacaklar biraz seğirebilir, yüzü fışkırır ve nefesi hızlıdır ve düzgün değildir.
  • Yoğun uyku – çocuk derin uykuda, nefesi çok sakin, vücudu tamamen gevşemiş.

Faydalı tavsiyeler

Doğumdan hemen sonra, doktorlar bebeğin yıkanmasını önermezler. Yenidoğanı ıslak bir bezle silmek yeterlidir. Ama aslında, bebeğinize banyo yaptırmak yanlış bir şey yapmaz. Göbek kordonunun geri kalan kısmı kaybolduktan ve göbek iyileşmesinden hemen sonra bebeğinizin banyolarını yapmaya başlayabilirsiniz. Suyu aynı anda kaynatmaya gerek yoktur ve bebeğin cildini kuruttuğu için potasyum permanganat eklenmesi önerilmez. 
Yıl yürümeye başlayan çocukla kutlandığında, bebekler için yüzmeye başlayabilirsiniz. Hiçbir durumda annen bunu kendi başına yapmamalı, yalnızca size bir bebeği nasıl düzgün bir şekilde daldıracağınızı öğretecek bir öğretmenin gözetimi altında. Bu etkinlikler çocuklar için çok faydalıdır.

Çocuğunuzla doğumundan 3 gün sonra dışarı çıkabilirsiniz. Dışarısı soğuksa, iyi giyin ve bebeği sıcak bir battaniyeye sarın. Yenidoğanların yazında doğrudan güneş ışığından saklanmak gerekir. Temiz havada harcanan zaman bir saatten biraz fazla olmalıdır.

Yenidoğan beslemek ve uyumak

Yaşamın ilk ayında, yenidoğan talep üzerine beslenmelidir. Sonuçta, bebeğin ventrikülü hala oldukça küçüktür ve daha sonra için yeterli olduğu kadar yiyecek sığmaz. Ayrıca, yaşamın ilk günlerinde bebekler göğüslerini çok yavaş emerler çünkü çok az güçleri vardır. Göğsünü emmek çok rahatlatıcı bir bebek ve çocuğun ruhunu iyi etkiler. Bu nedenle, bebeği göğsüne mümkün olduğu kadar sık ​​uygulayın, talep etmeye başlar başlamaz.

Bebeği göğsünüzle değil, karışımlarla beslerseniz, uzmanlar tarafından önerildiği gibi dozu sayın, ancak bebeği de talep üzerine besleyin.

Yemekten sonra her defasında kırıntınız patlar. Çocuğun tüm sütten çıktığı için endişelenmeyin. Bebeğin az miktarda gıdayı erittiğinden emin olmak için, bir çorba kaşığı sütle karşılaştırın. Bu, memeyi emdikten sonra ortaya çıkabilecek normal miktardır.

Bebek günde 18 saat, gün boyunca çok uyur. Çocuğun yaşamın ilk ayında gelişimi, hem sabah hem de gece istediği zaman yürüyüp uyuyabileceği şekildedir. Henüz yaklaşık bir programı yok, beslendikten sonra neredeyse her zaman uyuya kalır. Tabii ki, ebeveynler her zaman gece uyanmaktan ve bebeği uyumaktan hoşlanmazlar. Sonuçta, gece bile kötü uyumak istediğinizde, kedi uyanık olabilir. Geceleri daha sakinleştirmek için bebeği göğsünüze daha sık sığdırın ve birlikte yatmak yavrularınızın kaprisini azaltacaktır.

Bazen bir anne yenidoğan yüzünde hafif bir gülümsemeyle karşılaşabilir. Bu gülümsemeye “uçan” denir, bilinçli olarak fıstık iki ay sonra gülümseyecektir. Küçük keçi çok hafifçe duyar, bu yüzden uykusu çok güçlü ve yenidoğan yüksek seslerden korkmuyor.

Patronaj her çocuk olmalıdır. Bu, çocuk doktorunun hastaneden taburcu olduktan sonra bebeği incelemesi ve incelemesidir.
error: Content is protected !!