Paz. Eki 13th, 2019

DNA’nız Bebeğinizin Yüksekliğini Nasıl Etkiler?

1 min read

DNA’nız Bebeğinizin Yüksekliğini Nasıl Etkiler?

Genetik, yetişkin boyunuzu belirlemede en büyük katkıyı sağlıyor” diyor Dr. “Bazı kaynaklar yetişkin boyunuzun% 80’ine kadar genetik olarak önceden belirlenmiş olduğunu söylüyor.”  

Bununla birlikte, belirli bir gen tanımlanmamıştır. Dr “Yükseklik, çoklu genlerin katıldığı anlamına gelen poligenik bir özelliktir” diye açıklıyor. “Bazı genler diğerlerinden daha büyük bir rol oynar – bu çoğunlukla aşırı derecede aberant yüksekliği ile sonuçlanan çok nadir bazı genetik bozukluklarda görülür.”

Genel olarak, herhangi bir tek gen konumunun etkisinin küçük olduğunu, ancak bu çoklu genlerdeki varyantların hepsinin bir arada olmasının , bir bireyin nihayetinde ortalama yetişkin yükseklik spektrumunun daha kısa veya daha uzun tarafında olacağını tahmin edebilir.

“Çocuklar bu genetik değişkenleri ebeveynlerinden miras alıyorlar, ancak her zaman aynı kombinasyonda değiller – bu nedenle bütün kardeşler aynı boyda olmayacak” dedi. 

Mesela ben de aynı anneden ve babamdan 4 yaşından büyük çocuğum ve ben uzun boylu kardeşlerime göre 5’5 en küçük çocuğum, Tüp bebek ankara.

error: Content is protected !!