tüp bebek ankara - tup bebek ankara - tupbebekankara

Yükleniyor...


star star star star star Rating 4.2 23 toplam görüntüleme

İntrauterin inseminasyon Avantajları ve Dezavantajları

İntrauterin inseminasyon Avantajları ve Dezavantajları genellikle açıklanamayan kısırlığı olan çiftler için önerilen ilk doğurganlık müdahale prosedürlerinden biridir. Bir çeşit suni tohumlama (AI) tedavisidir. IUI tedavisi, döllenmeyi kolaylaştırmak için bir kadının rahmine sperm yerleştirilmesini içerir. IUI tedavisinin temel amacı, fallop tüplerine ulaşan sperm sayısını artırarak döllenme şansını arttırmaktır. İn vitro fertilizasyona kıyasla, İntrauterin Tohumlama (IUI) daha ucuz ve daha az invaziv bir tedavidir. IUI doğurganlık ilaçları olsun ya da olmasın basit bir doğurganlık tedavisidir. IUI prosedürü, yıkanmış spermin doğrudan uterusa ince bir kateter yoluyla aktarılmasını içerir. Birkaç yıl önce suni döllenme (AI) sadece psikolojik işlev bozukluğu ve erkeklerin kısırlık durumlarında yapıldı. Koital sonrası testlerin rutin kullanımı nedeniyle, immünolojik nedenler ve düşman servikal mukus içeren başka endikasyonlar eklenmiştir. IUI donör spermi veya kocanın spermi kullanılarak yapılabilir. Ayrıca, herhangi bir hormonal dengesizlik, yapısal problem veya herhangi bir enfeksiyon olup olmadığını kontrol etmek için kadın değerlendirilmelidir. Yumurtlama, bir kan testi kullanılarak veya idrar test kiti ve ultrason aracılığıyla tahmin edilebilir. İntrauterin inseminasyon için endikasyonlar nelerdir ? İntrauterin inseminasyon aşağıdaki durumlarda tavsiye edilebilir -

 • Açıklanamayan kısırlık
 • Hafif Erkek faktörü | Kısırlık | Verimlilik , Azalan Sperm Sayısı / Oligospermi | Boşalma Bozukluğu
 • Servikal Faktör Kısırlığı | Düşmanca servikal mukus - Rahimden sperm geçişini engelleyen eski prosedürlerden alınan servikal skar.
 • Doğurganlık ilaç tedavisi tek başına başarılı olmazsa
 • Bir sperm donörü kullanıldığında
 • Coitus (Acı) sırasındaki ağrı nedeniyle cinsel ilişki mümkün olmadığında
 • Semen alerjisi

Bunun dışında, İntrauterin inseminasyon (IUI) aşağıdaki durumlara sahip kişiler için önerilmez -

 • Önceki pelvik enfeksiyon
 • Şiddetli endometriozis
 • Bloke edilmiş fallop tüpleri

İntrauterin inseminasyon Prosedürü ve adımları İntrauterin inseminasyon prosedürü daha basittir ve 3 basit adıma bölünebilir -

 1. Yumurtlamanın izlenmesi ve verimli bir dönem tanımlamak.
 2. Semen toplanması ve yıkanması.
 3. Spermin doğrudan uterusa girmesi.

En sağlıklı ve hareketli spermlerin dışındaki her şeyi elimine ettiği için spermlerin yıkanması önemlidir. Bu spermin yumurtaya ulaşması için en iyi şansı var. Eğer meni doğrudan uterusa yerleştirirse ağrıya ve kramplara neden olur. IUI tedavisi IVF'ye göre çok daha düşük maliyetlidir. Ücret klinikten kliniğe değişebilir. Çiftin bir doktora danışması ve IUI'nin genel sürecini anlaması önerilir. İntrauterin inseminasyonun Yararları IUI, yumurtlamayı teşvik etmek ve mevcut yumurta sayısını arttırmak için fertilite ilaçları yoluyla herhangi bir ilaçsız yapılabilir. IUI'nin yararlarından bazıları -

 1. Doğal Döngüsü IUI gerçekleştirmek mümkün

Foliküllerin uyarılması için doğal bir çevrim, yani düşük stimülasyon ilacı veya bir klomifen sitrat ile gerçekleştirilebilir. Over hipertimülasyonundan sonra kabul edilemez yüksek çoklu gebelik oranları, minimum doz ve doğal döngü IUI nedeniyle önlenir.

 1. Yıkama prosedürü nedeniyle sperm kalitesi arttırıldı

Prostaglandinler, enfeksiyöz ajanlar, antijenik proteinler, hareketli olmayan spermler, lökositler ve olgunlaşmamış germ hücreleri, sonuçta sperm kalitesini arttıran yıkama prosedürü ile uzaklaştırılır.

 1. IUI daha az invaziv bir yöntemdir ve ayrıca fizyolojik bir tedavidir.

IUI'de, spermler yıkanır, konsantre edilir ve bir kadının rahminde bir kateter yoluyla yerleştirilir. IVF gibi oosit alımı yoktur.

 1. IUI daha az pahalı bir tedavidir

IVF ile karşılaştırıldığında, IUI daha ucuz bir doğurganlık tedavisi seçeneğidir. IUI etrafında maliyeti Rs. 3000 IVF tedavi döngüsünün ortalama maliyeti Rs civarındadır. 5000 ila Rs. 10000.

 1. Tedavi zamanlaması kısa

IUI süreci yaklaşık 60 ila 90 saniye sürer ve bundan sonra doktorlar hastaya birkaç dakika oturmasını tavsiye eder.

 1. IUI, ICI (Intracervical Insemination) tedavisinden daha etkilidir

ICI'de spermler rahim ağzına yerleştirilir, daha sonra sperm uterusa doğru yol alır. Oositi döllenir ve doğal döllenme prosedürünü izler. Oysa IUI’de, spermler doğrudan uterus içerisine yerleştirilir ve uterustan geçen spermlere güvenmek zorunda kalmazsınız. Bu döllenme şansını arttırır. IUI tedavisinin faydaları IUI'nin başarı oranı IVF'den düşük olsa da, IUI tedavisine devam etmenin faydalarından bazıları.

 1. Vücutta daha az stres

IUI, sert ve agresif olabilecek ve yumurta kalitesini etkileyebilecek IVF gibi diğer tedavilerden daha yumuşak koşullar sunar.

 1. IUI tedavisi normal cinsiyete göre şansı artırır.

IUI, sadece en güçlü spermin rahim ağzı mukozasına ve daha sonra uterus ve fallop tüplerine yapabileceği normal cinsiyete kıyasla, spermlerin döllenme için doğrudan yumurtaya hızlı bir şekilde izlenmesine yardımcı olur.

 1. Ovarian Hiperstimülasyon Sendromu (OHSS) şansı daha azdır.
 2. IVF gibi tedavilere kıyasla vücutta ve uterusta daha az invaziv olan IUI ile doğal bir döngü izlenir.
 3. IUI, IVF gibi tedavilere doğrudan gitmeden önce vücudun nasıl tepki vereceğini anlamak için harika bir yoldur. Ayrıca, bir çevrimi boşa harcamamaya da yardımcı olabilir.
 4. IVF gibi diğer tedavilerden daha düşük maliyetlidir

IUI'nin maliyeti IVF'den düşüktür ve çiftlerin çoğu tarafından kolayca karşılanabilir. IUI başarısını etkileyen faktörlerin bazıları primer veya sekonder subfertilite, subfertilite süresi, endometriozis ve over hiperstimülasyonunun kullanılmasını veya kullanılmamasını içerir. İntrauterin inseminasyon dezavantajları IUI, çiftlerin çoğu için mükemmel bir seçenek olsa da, zaman zaman tüm doğurganlık zorluklarını ele almamaktadır. IUI tedavilerinin dezavantajlarından bazıları şöyle belirtilmiştir:

 1. Aşağıdaki faktörler karşılanmazsa yüksek derecede müdahale oluşabilir:
 • Berrak ve hasarsız fallop tüpleri
 • Hamilelik testi yapılırken eşiniz yumurtluyor olmalı
 • Sperm belirli bir hareketliliğe sahip olmalıdır
 1. Hamile kalma olasılığı IVU gibi diğer tedavilere kıyasla IUI'de düşüktür. Başarı oranı yüzde 20 kadar yüksek.
 2. İkilerin, üçüzlerin veya daha fazlasına sahip olmalarının katları riski, kaç yumurta üretileceği konusunda çok az kontrol olduğundan ve kaçının dölleneceğini garanti etmenin zor olması nedeniyle çok daha yüksektir.

İntrauterin inseminasyon Risk Faktörleri IUI diğer tedavilere kıyasla düşük risk faktörlerine sahiptir. IUI'nin risk faktörlerinden bazıları -

 • Tedavi sırasında kullanılan doğurganlık ilaçları bazen risk faktörü olabilir. Gonadotropinler kullanırken Over Hipertimülasyon Sendromu (OHSS) geliştirme olasılığı olabilir. Gonadotropinler alırken katları, yani ikizleri, üçüzleri ve hatta daha fazlasını anlama riski vardır. Bu nedenle işlem sırasında izlenmesi önemlidir.
 • Doğurganlık ilaçları, ruh hali değişimleri, depresyon, sıcak basmalar, baş ağrıları, bulantı, görsel rahatsızlıklar, pelvik rahatsızlık, şişmiş ve ağrılı yumurtalıklar, göğüs hassasiyeti, şişkinlik, yumurtalık döngüsü ve şişkinlik ve enjeksiyon bölgelerinde döküntü gibi yan etkilere neden olabilir. Bu yan etkiler genellikle hafiftir ve ilaç tedavisinden sonra sıklıkla kaybolur.
 • Çok fazla potansiyel folikül nedeniyle döngünün iptal edilme olasılığı vardır. Doktor, çifte cinsel ilişkiden uzak durmayı ve başka bir zaman daha denemeyi isteyebilir. Talimatların doğru bir şekilde yerine getirilmemesi durumunda, çift için olduğu gibi bebek için de bir risk olabilir.
 • IUI prosedürünün bir sonucu olarak bir enfeksiyon geliştirme olasılığı az olabilir. Kateteri rahim içine yerleştirme işlemi sırasında az miktarda vajinal kanama olabilir.

Kadınlar IUI tedavisi sırasında genellikle çok az ya da daha az ağrı yaşarlar . Nadir durumlar olan hafif kramp ve enjeksiyonlar yaşanabilir. IUI'nin başarı oranı yaşa ve ayrıca kısırlığın nedenine bağlıdır. Çalışmaya göre başarı oranı anovülasyon için yüzde 47,4, erkeklerde infertilite sorunu için yüzde 41,7, açıklanamayan infertilite için yüzde 35,1, zayıf sperm motilitesi için yüzde 13,4 ve endometriozis için yüzde 10,7'dir. İşlem daha az zaman alır ve daha az acı verir. İşlem yapıldıktan sonra, hasta bir veya iki gün boyunca bir miktar lekelenme yaşayabilir. Doktorlar yaklaşık iki hafta sonra kan testine girmeyi isteyeceklerdir. Sonuçların yanlış pozitif veya yanlış negatif olabileceği için hastalara sabırsız olmaları tavsiye edilir. Hastanın gebe kalmaması durumunda, IUI prosedürü tekrar denenebilir. Aynı tedavi, üç ila altı ay süreyle hamilelik şansını en üst düzeye çıkarmak için kullanılır.


DİĞER KONULAR