tüp bebek ankara - tup bebek ankara - tupbebekankara

Yükleniyor...


star star star star star Rating 4.2 25 toplam görüntüleme

Polikistik Over Sendromu Doğurganlığı Nasıl Etkiler

Polikistik Over Sendromu Doğurganlığı Nasıl Etkiler yukarıdaki işlemlerin tümü Polikistik Over Sendromu olmadığında gerçekleşir. Polikistik Over Sendromunda ne olduğunu görelim. Bir kadın Polikistik Over Sendromunda, hipofiz bezi anormal miktarda LH (Lutinizing Hormon) 'u kan dolaşımına salgılar. Böylece, sonuçta olan şey foliküllerin olgunlaşamaması ve yumurtlamanın gerçekleşmemesidir. Bu kısırlığa yol açar. Bu foliküller ya çözülmeyebilir ve kistler halinde gelişebilir. Kısırlığın bir başka nedeni de kanınızdaki anormal miktarda insülin olabilir. İnsülinin fazlalığı LH fazlalığı ile birleştiğinde, son derece yüksek miktarda erkek cinsiyet hormonu, yani testosteron üretir. Yumurtalıklarda testosteron seviyelerindeki dengesizlik yumurtlama sürecini engeller ve kısırlığa neden olur. Ayrıca Polikistik Over Sendromu gibi akne ve anormal saç büyümesi ile ilişkili diğer sorunlara neden olur. Bu nedenle, “Polikistik Over Sendromunda doğurganlığımı nasıl etkiler?” Diye merak ediyorsanız , doğurganlığın bu sendromdan nasıl etkilendiğinin ana yollarını belirledik.

  • Anormal LH seviyeleri yumurtlamayı önler
  • Aşırı derecede yüksek LH ile birlikte anormal insülin seviyeleri, aşırı miktarda erkek cinsiyet hormonu olan testosteron üreterek yumurtlamayı önler.

Bu ikisi Polikistik Over Sendromunda doğurganlık üzerindeki ana etkileridir . Polikistik Over Sendromu ile ilgili riskler Polikistik Over Sendromu ile ilgili kesinlikle başka riskler de var:

  • 2 tip diyabet
  • Kalp hastalığı  • Yüksek tansiyon  • Kolesterol anormallikleri  • Endometrial kanser  • Kilo alma gibi diğer durumlara yol açabilecek düzensiz dönemler.

Polikistik Over Sendromu teşhisi Doktoru ziyaret ettikten sonra, doktor fizik muayene yapacak, sizi sorgulayacak, Polikistik Over Sendromuna sahip olduğunuzdan emin olmak için bazı testler yapacak ve durumu tamamen iyileştirmeyecek, ancak kesinlikle ona yardımcı olacak belli bir tedavi planına devam edecektir. Teşhis aşağıdaki yollardan herhangi biri ile devam edebilir.

  1. Sözlü sorgulama: Bazı durumlarda, sözlü sorgulama, Polikistik Over Sendromuna olup olmadığını belirlemek için yeterlidir. Bu, semptomlarınız net olduğunda ve açıkça Polikistik Over Sendromunu işaret ettiğini gösterir. Ancak, küçük bir dış muayene gerekebilir.
  2. Erkek cinsiyet hormonlarının seviyelerini kontrol etmek için yapılan testler (testosteron): Bu test aynı zamanda pelvik muayene olarak da adlandırılır.
  3. Kan testleri: Kan testleri, doktorun LH, FSH, prolaktin düzeylerini tanımlamasına yardımcı olur.
  4. Bunların yanı sıra, doktorunuz progesteron ve tiroid seviyelerini kontrol etmek için testler yapabilir.

Bütün bunlar doktora Polikistik Over Sendromunda tanınmasında ve doğurganlığınızı nasıl etkilediğine yardımcı olur. Bu, doktorun hamile kalmamanızın nedenine geri dönmesine ve bu sorunu çözmesine yardımcı olur. Durum teşhis edildiğinde, kısırlığı iyileştirmenize ve hamile kalmanıza yardımcı olmak için doktorunuz tarafından bir tedavi planı hazırlanır. 


DİĞER KONULAR