tüp bebek ankara - tup bebek ankara - tupbebekankara

Yükleniyor...


star star star star star Rating 4.2 35 toplam görüntüleme

Sperm Sayımı Nasıl Artırılır?

Sağlıklı spermler erkek fertilitesinde önemli bir faktördür. Sperm sayısı, bir semen örneğinde bulunan ortalama toplam sperm sayısına karşılık gelir. Son Dünya Sağlık Örgütü kılavuzuna göre, sağlıklı bir sperm sayısı mililitre başına 15 milyon (ml) veya numune başına 39 milyondur. Ml başına 10 milyondan daha az olan sperm sayısının anormal olduğu kabul edilir ve erkeklerde kısırlığa neden olabilir. Sperm Sağlığının Belirteçleri Kısırlık ve Tüp Bebek Uzmanı Dr. Rohini, “Sperm sayısının doğrudan sperm sağlığı ile ilişkili olduğunu açıkladı. Sperm sağlığınızı iyileştirmeyi düşünmeden önce, ilk olarak sperm sağlığının belirteçlerini anlayalım. ”Sperm sağlığının belirteçleri şunları içerir:

 • Sperm hareketliliği: Sperm hareketliliği, sperm hareketlerini ifade eder. Spermler, yumurtaya ulaşmak ve döllemek için yüzebilmelidir.
 • Semen Hacmi: Spermleri dişi üreme bölgesi boyunca taşımak için minimum bir hacim gerekir. Normal bir semen hacmi, boşalma başına 2 ila 5 ml arasında değişmektedir.
 • Sperm morfolojisi: Bir örnekteki sperm hücresinin ortalama ideal büyüklüğü ve şekli.
 • Sperm sayısı: Boşalma başına sperm hücrelerinin konsantrasyonu.

Şimdi, soru ortaya çıkıyor, Sperm sayımı nasıl arttırılır? Cevap, düşündüğümüz gibi karmaşık değil. Sperm sayısını üç yöntemle artırabilirsiniz: Yaşam tarzı değişiklikleri, Yiyecek ve Ek. Bununla birlikte, sperm sayısı çok düşük olduğunda, düşük sperm sayısı tedavisinde ilaç önerilmektedir . Şimdi tek tek kontrol edelim. Yaşam tarzı değişiklikleri: Mevcut yaşam tarzı, hem erkek hem de kadın kısırlığında en önemli faktördür ve yaşam tarzında küçük bir değişiklik mutluluğun kapısını alabilir. HAYIR deyin:

 1. Sigara: 2016 yılında yapılan bir çalışmada 20'den fazla çalışmanın sonucu incelendi ve 6000'e yakın katılımcı sigara içmenin sperm sayısını sürekli olarak azalttığını belirtti.
 2. Alkol: Alkol sadece spermler için sağlığa zararlı değildir. Alkol kullanırsanız, ölçülü olarak yapmanız gerekir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, erkekler için günde iki kata kadar içilebilir.
 3. İlaçlar: Reçete edilen birkaç ilaç, anti-androjenler, anti-enflamatuarlar, antipsikotikler, kortikosteroidler, metodon ve bazı antibiyotikler gibi spermlerin sağlıklı ürününü azaltabilir. Bu ilaçları almayı bıraktığınızda, spermleriniz normale döner ve hatta düşebilir. Esrar, kokain vb. İlaçlar, sperm üretimini azaltır.
 4. Stres: Stres hiç kimse için iyi değildir. Stres sırasında vücut üreme konusunda daha az endişe duymakta ve hayatta kalmak konusunda daha fazla endişe duymaktadır. Sağlıklı bir diyet ve egzersiz stresi azaltmaya yardımcı olabilir.
 5. Aşırı kilo: Bir çalışmada “aşırı kilolu veya obez erkeklerde sperm sayısında azalma ve hareketliliğin azaldığı tespit edildi.
 6. Soya: Soya yemi bol miktarda fitoöstrojen veya bitki östrojen içerir. Bunun aşılması testosteron yapışmasını ve sperm üretimini azaltır. Bu nedenle, soya sütü, soya sosu ve soya peyniri gibi soya bazlı gıda alımınızı sınırlamanız gerekir.

Liste çok uzun, ama bunlar sperm sayısını ve sağlığını iyileştirmek için en önemli şeyler. Her şeyden önce, sperm sayısını artırmak için benimsenmesi gereken çok az alışkanlık vardır. EVET Deyin:

 1. Sağlıklı beslenme: Sağlıklı ve dengeli beslenme, sağlıklı bir spermin yanı sıra sağlıklı bir vücudun da anahtarıdır. Sağlıksız yaşam tarzı sadece genel sağlığınızı değil aynı zamanda doğurganlığınızı da etkiler.
 2. Egzersiz: Egzersiz sadece ruhsal performansınızı iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda testosteron seviyenizi de yükseltir. Çeşitli çalışmalar, egzersizin sperm kalitesinin iyileşmesine yol açabileceğini ve sperm sayısını artırabileceğini göstermiştir.
 3. Yeterli Uyku: Yeterli uyku almak sağlığınızı korumak için önemlidir. Sınırlı veya aşırı uyku, zayıf semen kalitesi ile bağlantılıdır.
 4. Çemen otu takviyeleri: Çemen otu tohumu özü, sperm üretimine doğrudan bağlı olan testosteron seviyesini artırabilir. 2017'de yapılan bir çalışma, Çemen otu tohumu özünün, genel semen kalitesini ve sperm sayısını önemli ölçüde artırabildiğini buldu.
 5. Ashwagandha: Ashwagandha, Ayurveda'da eski zamanlardan beri kullanılmış bir bitkidir. Ashwagandha, testosteron seviyelerini yükselterek erkeklerin verimliliğini artırabilir. Günde 675 mg Ashwagandha kökü özü doğurganlığı arttırır.
 6. Sağlıklı yağ alımı:

Sperm sayısını artırmak için yiyecek:

Sperm sayısını artırma yeteneği de dahil olmak üzere çok çeşitli sağlık yararları olan yiyeceklerin bir listesi:

 • ceviz
 • turunçgiller
 • tam buğday ve tahıllar
 • Çoğu balık, özellikle de yabani somon, morina ve mezgit balığı
 • D vitamini ile zenginleştirilmiş süt ve süt ürünleri
 • bitter çikolata
 • Sarımsak
 • muz
 • Brokoli: Folik asitle dolu yeşil bir sebze.
 • ıspanak
 • Zerdeçal Süper C vitamini yüksek
 • Kuşkonmaz: C Vitamini süper yüksek
 • fermente fındık ve tohumlar

Sperm sayısını artırmak için ilaç tedavisi Doktorlar, sperm sayınız çok düşükse, düşük sperm sayımı nedeniyle az sayıda erkeğe birkaç ilaç önerebilirler. Bu ilaç düşük sperm sayısı ile birlikte diğer sağlık koşullarına bağlıdır. Düşük sperm sayısı için ilaçlar şunları içerebilir.


DİĞER KONULAR