tüp bebek ankara - tup bebek ankara - tupbebekankara

Yükleniyor...


star star star star star Rating 4.2 37 toplam görüntüleme

Tüp Bebek Denemenizin Başarısızlığıyla Başa Çıkmak

Tüp Bebek Denemenizin Başarısızlığıyla Başa Çıkmak Ebeveyn olamayacağınızı bilmek, yaşamın size verebileceği en büyük acıdan biridir. Mutlu ve güzel bir aileye sahip olmanın tüm hayalleri ve umutları çöküyor ve tüm inancınızı ve umudunuzu yitirmiş gibi hissediyorsunuz, ancak daha sonra IVF (In Vitro Fertilization) ve tıpta tanımaya başladığınız tıp alanındaki teknolojik gelişmeler sayesinde paramparça umutlar yeniden inşa etmeye başlar. Doğurganlık uzmanınıza danışın ve ilk IVF döngünüzün sürecini başlatmak için bir doğurganlık kliniğine başvurun. Sonunda gerçekleşmesi, sizi son derece olumlu, heyecanlı ve umutlu kılıyor. 

Fakat ilk IVF döngüsünün başarısız olduğunu fark ettiğinizde yine aynı alana geri dönüyorsunuz ve bu sefer daha acıklı bir şekilde. Günümüz dünyasındaki kısırlık, değişen insan öncelikleri ve yaşam tarzları nedeniyle hızlı bir endişe alanı haline geldi. Sağlık sorunları, başarısız ilişkiler (evli yaşam), ilaç alımı, yaş veya sağlıksız yaşam tarzı nedeniyle doğal kısırlık veya birincil veya ikincil kısırlık olup olmadığı, dünyadaki çiftleri etkilemiştir. Umarım bu durumu gidermek için tıp alanı, çiftlere ailelerini çeşitli oral ve enjekte edilebilir ilaçların kullanımı, suni döllenme, intrauterin transferler ve in vitro fertilizasyon vb. Gibi ailelerin tasarlanması ve uzatılması için çeşitli seçenekler sunacak kadar teknolojik olarak gelişmiştir. İn vitro fertilizasyon, infertil bir çiftin gebe kalması için nihai bir çözümdür. Yumurtanın dişiden alındığı ve laboratuardaki erkek meslektaşının spermiyle kaynaşması, tıbbi uzmanların gözetiminde bölünmeye bırakılması ve gebeliğe yol açan uterusa aktarılması işlemidir. Başarısız bir ilk IVF döngüsüyle nasıl başa çıkılacağını ve bununla nasıl başa çıkılacağını bilmeden önce, aslında neden başarısız olduğunu bilmek ve bunu anlamak, bir IVF döngüsünün nasıl çalıştığını bilmek önemlidir. 

Tüp bebek çevrimi hormonal takviyeler yardımı ile uygun bir “başlangıç” hazırlamakla başlar. Bazal preparasyon sağlıklı yumurtalıkları, düşük östrojen progesteron ve LH seviyesini ve ayrıca ince uterin astarı içerir. İstenilen taban çizgisine ulaşıldıktan sonra, dişi, çoklu folikül üretmek için yumurtalığı uyarmak için FSH veya diğer uyarıcı hormonlarla enjekte edilir. Yumurta alma işlemini kolaylaştırmak için ayrıca dişiye, doğal döngüde LH dalgalanmasına benzer şekilde çalışan HCG veya Lupron enjekte edilir ve daha sonra yumurta 34-36 saat içinde alınır. Birden fazla folikül üretimini teşvik etmenin nedeni, foliküllerin hepsinde yumurta bulunmadığından ve alınan yumurtaların hepsinin canlı, olgun, gübreleme veya gübrelemenin uzun süre devam ettirme yeteneğine sahip olmadığından, seçim için yeterli sayıda yumurta olmasını sağlamaktır. implantasyon.

Canlı yumurtalar daha sonra laboratuarda erkek meslektaşı veya donörden gelen sperm ile döllenir ve 3ten sonra uterusa aktarılır. Yumurta alma işlemini kolaylaştırmak için ayrıca dişiye, doğal döngüde LH dalgalanmasına benzer şekilde çalışan HCG veya Lupron enjekte edilir ve daha sonra yumurta 34-36 saat içinde alınır. Birden fazla folikül üretimini teşvik etmenin nedeni, foliküllerin hepsinde yumurta bulunmadığından ve alınan yumurtaların hepsinin canlı, olgun, gübreleme veya gübrelemenin uzun süre devam ettirme yeteneğine sahip olmadığından, seçim için yeterli sayıda yumurta olmasını sağlamaktır. implantasyon. Canlı yumurtalar daha sonra laboratuarda erkek meslektaşı veya donörden gelen sperm ile döllenir ve 3'ten sonra uterusa aktarılır. Yumurta alma işlemini kolaylaştırmak için ayrıca dişiye, doğal döngüde LH dalgalanmasına benzer şekilde çalışan HCG veya Lupron enjekte edilir ve daha sonra yumurta 34-36 saat içinde alınır. Birden fazla folikül üretimini teşvik etmenin nedeni, foliküllerin hepsinde yumurta bulunmadığından ve alınan yumurtaların hepsinin canlı, olgun, gübreleme veya gübrelemenin uzun süre devam ettirme yeteneğine sahip olmadığından, seçim için yeterli sayıda yumurta olmasını sağlamaktır. implantasyon.

Canlı yumurtalar daha sonra laboratuarda erkek meslektaşı veya donörden gelen sperm ile döllenir ve 3ten sonra uterusa aktarılır. Tüm foliküllerde yumurta bulunmadığından ve alınan tüm yumurtaların canlı olmaları, olgun olmaları, döllenme veya gübrelemeden sonra gübrelemenin uzun süre devam ettirmeleri için yeterli sayıda yumurta vardır. Canlı yumurtalar daha sonra laboratuarda erkek meslektaşı veya donörden gelen sperm ile döllenir ve 3 ten sonra uterusa aktarılır. Tüm foliküllerde yumurta bulunmadığından ve alınan tüm yumurtaların canlı olmaları, olgun olmaları, döllenme veya gübrelemeden sonra gübrelemenin uzun süre devam ettirmeleri için yeterli sayıda yumurta vardır. Canlı yumurtalar daha sonra laboratuarda erkek meslektaşı veya donörden gelen sperm ile döllenir ve 3 ten sonra uterusa aktarılır.İmplantasyonu sağlamak için 3. veya 5. gübreleme günü. 3. günde aktarılacak olan döllenmiş yumurtaların sayısı genellikle 3 ila 4 tür. Ancak, eğer 5. günde gerçekleşecekse, blastosistlerde şanslarını artıran 1 veya 2 döllenmiş yumurta kullanılarak yapılır. Başarılı implantasyon ve yüksek dereceli çoğul gebelik olasılığını azaltır . Bununla birlikte, 5. günlük transfer döllenmiş bir yumurtanın bu kadar uzun süre dayanma kabiliyetine bağlıdır. Başarılı bir implantasyondan sonra, dişi, vücudun, fetüsün gelişimi için uygun bir ortamla indüklenen hamileliğe iyi cevap verip vermediğini görmek için gözlem altında tutulur. Tüp Bebek sürecini anlayarak, karmaşıklığı ve durdurulamaması ihtimalini gözleyebiliriz. Bir IVF döngüsünde hemen hemen her adım, doğru bir şekilde gerçekleştirilmediğinde veya yanıtlanmadığında başarısız olma şansına sahiptir. Sorunlu bir ilk IVF döngüsünün ardında birçok neden vardır, ancak bazı büyük nedenlerde olabilir.

  1. Bazen hapların ve hormonal takviyelerin kullanımından sonra bile, dişi üreme organı istenen forma ulaşamamaktadır.
  2. Yeterli sayıda yumurta üretilmemesi - bazı durumlarda FSH ve başka bir uyarıcı hormon kullandıktan sonra bile yumurtalık çoklu folikül üretemez veya birden fazla folikül üretilse bile hepsi yumurta içermez.
  3. Yumurtanın Kalitesi - Birden fazla folikül üretmenin nedeni, sağlıklı bir döllenmiş yumurtanın transfer edilme şansını artırabilen çok sayıda yumurta üretmektir. Alınan her yumurta canlı değildir ve hepsi hayatta olsa bile, yeterince olgun değildirler veya embriyo olmak için döllenirler.
  4. İmplantasyon başarısızlığı - uzmanlar döllenmiş yumurta üretme konusunda başarılı olsalar ve çoğalıp uterusa aktarılma aşamasına gelene kadar onları güvende tutabilseler bile, implantasyon süreci hala risklidir. İmplantasyonun başarısızlığı temel olarak herhangi bir kromozomal bozukluğa veya sağlıksız endometriyum astarına sahip olan döllenmiş yumurtadan kaynaklanır.
  5. Tüp bebeklerde başarısız bir girişime yol açan diğer önemli faktörler, hastaların yaşam tarzları ile ilişkili olanlardır. Bu faktörler arasında kadın partnerin yaşı en önemli olanıdır. 35 yaşın altındaki kadınlarda 35 yaş üstü kadınlardan daha fazla başarılı IVF olasılığı vardır. Sigara içmeye dahil olan hastalarda, IVF döngüsünde başarısız olma olasılığı daha yüksektir. Kadın hastanın ağırlığı (fazla kilolu / zayıf) aynı zamanda bir IVF döngüsünün başarısını da etkiler.

Yukarıda belirtilen sebeplerden veya belirli bir çifte özgü sebeplerden herhangi biri, ilk IVF döngüsünün başarısız olmasına yol açabilir. İlk başarısız IVF döngüsünden sonra yapılacak ilk ve en önemli şey, duygusal ve psikolojik etkilerini reddetmek ve başka bir sürece girmek yerine, kendinize ve eşinize arkanıza yaslanıp, kabul edip onunla ilgilenmek için biraz zaman vermektir. Vücudunuz bile bununla başa çıkmak için zaman ayırır ve ara vermeden acele etmeden başka bir sürece geçmek başarısızlık ihtimalini arttırır. 

İkinci en önemli adım doktorunuzla konuşmak ve sürecin nerede başarısız olduğunu bulmaktır. Süreci sorgulamanız ve anlamanız ve bunun sizin tarafınızdan olmadığını, böylece kendi kendini suçlama ve kendi kendine nefret etme bölgesine girmemeniz gerektiğini bilmeniz gerekir. Döngüyü ve başarısızlığın arkasındaki nedeni anlamak, başarısızlıkla başa çıkmanıza yardımcı olacaktır, en azından kendinizi kilitlemekten ve kendinize acımaktan, ayrıca, İlk IVF döngüsünün başarısızlığının, görünmesine rağmen hayallerinizin sonu olmadığını fark etmek gerekiyor. Sorunlu bir IVF girişiminden sonra ne yapılması gerektiğini düşünürken, görünen en uygun ve uygun çözüm tekrar denemektir. Bir kez IVF sürecinde düşkünlük başarılı bir döngüye yol açmak için birden fazla girişimi gerektirir. Hem duygusal hem de finansal yönden süzülüyor olsa da, işte böyle işler. Sürece ve buna dahil olan uzmanlara güvenilmesi gerekiyor.  Sorunlu bir IVF durumunda döngüsü, doktorlar tüm süreci inceler ve yanlış gittiği yeri bulurlar ve daha sonraki denemede düzeltilebilecekleri çözümler bulurlar. Örneğin, başarısız yumurtalık stimülasyonu durumunda daha iyi bir kombinasyon ve ilaç dozu kullanılabilir, oysa başarısız implantasyon için PGS (preimplantasyon genetik tarama - herhangi bir genetik hastalığın varlığını kontrol etmek için implantasyondan önce embriyoyu tarayan bir işlem) gibi teknikler kullanılabilir. Bunun dışında ikinci görüş için her zaman bakabilirsiniz. Sizin için tatmin edici gelmiyorsa, farklı uzmanlara başvurabilir ve hatta kliniği değiştirebilirsiniz. 

Dahası, insanların süreçten tükenmiş hissetmenin tamam olduğunu fark etmeleri gerekir. Ancak, tüm süreçte insanlar, yapabilecekleri en büyük hatalardan biri olan zihinsel ve duygusal sağlıklarını görmezden gelme eğilimindedir. Bu süreç kuşkusuz yorucu, sadece fiziksel ve finansal değil, duygusal, zihinsel ve psikolojik olarak da. Bu nedenle, uygun bakım ve destek gerektirir. Çiftin birlikte durması ve yakın ve sevgili olanlar tarafından desteklenmesi gerekiyor. Buna ek olarak, profesyonel yardım aramanın sizi zayıflatmayacağını, bunun yerine süreçle daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olacağını unutmayın. Bu başarısızlık sırasında başa çıkmanın en önemli yanı duygusal ve zihinsel sağlığınızdır ve başa çıkmanın en iyi yolu, kendinizi sevilmenize ve gerektiği takdirde uygun bakım ve kesinlikle profesyonel bakım altında olmanıza izin vermektir.


DİĞER KONULAR