tüp bebek ankara - tup bebek ankara - tupbebekankara

Yükleniyor...


star star star star star Rating 4.2 1209 toplam görüntüleme

Tüp bebek nedir tanımı ile Tüp bebek, bir yumurta ve spermi bir laboratuvar ortamında manuel olarak birleştirerek ve daha sonra embriyoyu uterusa transfer ederek döllenme işlemidir.

Tipik olarak IVF tedavisi 2 ay sürer. Genellikle tüm IVF döngüleri bir histeroskopi ile önlenir. Doktor teleskopla rahim içine girecek ve rahim boşluğunun normal olup olmadığını kontrol edecektir. Daha sonra oral kontraseptif hapı durdurmadan 2 gün önce enjeksiyona başlanır ve yumurtlama tetiği verilene kadar devam edilir. Yani bu aşamaya kadar 15 ila 21 gün arasında bir şey alacak. Sonra oral kontraseptif hapları durdurulduktan sonra kadınlar dönemlerini alacak. 2. günde sonografi yapılacak ve her şey yolundaysa over stimülasyonu başlayacaktır.

Şimdi izleme aşamasını başlatır. Enjeksiyonların 6. gününde ya da 7. gününde sonografi, cevabın iyi olup olmadığını bulmak için bir kan testi ile tekrar tekrar yapılacaktır. 7. günden sonra her alternatif günde hasta sonografi için çağrılacak ve 9. günde hasta tetiklemeye hazır olacaktır. Bu, yumurtaların olgunluğa ulaştığı anlamına gelir. Tetik verildikten sonra 36 saat sonra hastaneye yatırılması istenecektir. Daha sonra hasta IVF tiyatrosuna taşınacaktır. Genel anestezi verilecek ve bir transvajinal pikap yapılacaktır. Bu, sonografi kullanmak ve bir iğne emmesi uygulanacak ve tüm yumurtalar gövdeden çıkarılacak ve bu işlem yaklaşık 15 dakika sürecek ve vücutta herhangi bir dikiş ya da kesilme olmadığı anlamına gelir. Kadınlar 20 dakika sonra odaya geri döner ve eşzamanlı olarak 3 saat içinde taburcu olurlarsa eşinden semen örneği vermeleri istenir. Yani tüm prosedür ilk enjeksiyon gününden itibaren yaklaşık 20 gün sürer.

Şimdi yumurtalar ve spermler laboratuvarda toplandıktan sonra, IVF işlemi laboratuvarda başlar. IVF'de bir ila üç yumurta bir kaba alınacak ve hareketli 100000 sperm ile tohumlanacaktır. Sonra bu inkübatörde tutulacak. Döllenme ertesi gün kontrol edilir ve 48 ila 72 saat sonra embriyo transferi yapılır. Embriyo transferinde 2 ila 3 iyi embriyolar seçilecek ve anestezi olmadan embriyolar hafifçe rahim içine yerleştirilecektir. Şimdi hasta taburcu olacak. Embriyo transferinden sonra ilaçlar sağlanacaktır.

Embriyo transferinden 14 gün sonra tekrar kan testi yapılacaktır. Kan testi pozitifse, hastaya ilaca devam etmesi istenecek ve kan testinden 4 gün sonra tekrarlanacaktır. Bebeğin büyüdüğünü bilmenin tek yolu bu.

Test negatif gelse bile, hastadan 2 gün sonra testi tekrar etmesi istenecektir. İkinci test de negatif gelirse, hastaya embriyo transferinden sonra verilen tüm ilaçları durdurması ve periyodunu aldığı zaman tekrar rapor etmesi istenecektir. Ardından bir sonraki tedavi döngüsü başlar.


DİĞER KONULAR