tüp bebek ankara - tup bebek ankara - tupbebekankara

Yükleniyor...


star star star star star Rating 4.2 34 toplam görüntüleme

Tüp bebekte Stres Yönetimi

Tüp bebekte Stres Yönetimi 'nde uygulanan insanlar başarısızlıklar, komplikasyonlar, başarı oranları ve bu tedavinin diğer sorunları nedeniyle oldukça stresli. Bu stres farklı ve benzersiz olacaktır çünkü her insanın yaşam deneyimlerine ve kişiliğine dayanır. Sonogramlar, enjeksiyonlar, sağlık sorunları ve embriyolarla ilgili karar verme gibi baş ağrıları, sıcak basmaları ve ruh hali değişimleri gibi bu tedavinin birçok yan etkisi vardır. Sorunlar, fiziksel, sosyal, medeni, dini, finansal ve hatta duygusal konular gibi birçok şeye dayanabilir. Zaman, yol açtığı taahhüt ve aksaklıklar nedeniyle de çok stresli. Bu tüp bebek stresi aynı zamanda evlilik ilişkilerini de etkileyebilir ve çiftler arasındaki cinsel yakınlığı azaltabilir. Finansal kararlar, ödemelerin zorluğuna girer ve başarının büyük bir kumar olduğu durumlarda kendilerini en üst sınırlara çeker. Bunların hepsi çatışmalara neden olabilir. Şok, sıkıntı ve devamsızlık nedeniyle doruğa çıkan anormal endişe ve kafa karışıklığı seviyelerine neden olabilir.

Bu tür sorunlarla nasıl başa çıkılır?

Tüp bebek duygusal olarak yorucu bir roller coaster olabilir. Fiziksel ve finansal olarak da yorucu olabilir. İşte aynı şekilde başa çıkmada bir profesyonel olmak nasıl:

  1. Her zaman kendini ne için hazırladığını bil. Tüm bilgileri toplayın ve önceden planlayın. Yalnızca iyi ve iyi planlanmış bir karar, eğitilmenize ve güvende olmanıza yardımcı olur. Vücudunuz, Tüp Bebek süreci ve tedavi programınız hakkında sizi bilgilendirecektir. Ayrıca endişenizi azaltmanıza yardımcı olabilir.
  2. Karar vermeye hazır olun. Neye bulaştığını bilmeli ve bu konuda kesin davranmalısın. Seçeneklerinizi tartışın ve önceden B planını oluşturun.
  3. Sorunların hakkında konuş. Her şey hakkında dürüst ol. Kısırlık ile mücadele etmek senin hakkında çok şey değişmiş ya da seni çok etkilemiş olabilir. İzolasyona neden olabilir, bu yüzden duygusal olarak daha iyi bir yerde olmaya çalışmalısınız. Umutlarınızı ve beklentilerinizi tartışın ve sorunlar ortaya çıkmadan önce yardım alın.
  4. Destek toplamak. Arkadaşlarınız ve aileniz en kötü zamanlarınızda oldukça yardımcı olabilir. Tedaviniz hakkında kime anlatmak istediğinizi önceden karar verin ve sizi kimin destekleyeceğini öğrenin. Bir söz sahibinin, bir aile dostunun veya bir akrabanızın olması yararlı olabilir. Ayrıca, diğer infertilite hastalarıyla iletişim halinde kalın. Sadece gerçekte neler olup bittiğini anlıyorlar. Bir IVF destek grubuna katılmayı düşünmelisiniz ya da bu tür bir bilgiye sahip olabileceğiniz internette aktif olmalısınız.
  5. Herkesin işlerle uğraşmanın farklı bir yolu vardır, bu yüzden nasıl çalıştığınızı ve nasıl davrandığınızı bildiğinizden emin olun.
  6. Neyin kontrol altına alınacağını ve neyin yapılmayacağını seçin Gereksiz stresi ortadan kaldırın ve yaşamınızda önemli kararlar veya değişiklikler yapmayın. Size stres ekleyebilecek her türlü yaşam değiştirici karardan kaçının. İstenmeyen stresten kurtulmak için egzersiz ve hobileri azaltabilirsiniz. Depresyon, endişe ve gerginlikten kurtulmaya yardımcı olur. Ayrıca stres yönetimi sınıflarına katılabilir veya yogaya katılabilir ve hatta meditasyon bantlarını dinleyebilirsiniz.
  7. Tüm yönlere bak. Her şeyle ne yapmak istediğine karar ver. Her şeyi doktorunuzla tartışın. Kaç embriyonun transfer edileceğini, hamilelik şansınızı nasıl en üst düzeye çıkaracağınızı, çoklu bebeklerin olasılığını nasıl en aza indireceğinizi, ekstra yumurtalarla ne yapabileceğinizi vb. Öğrenin. Köşedeki her şeyi atmadan önce her şeyi dikkatli bir şekilde tartışın.
  8. Eşinizle güçlü iletişimi kolaylaştırın. Tüp bebek ile ilgili her şey hakkında onlarla konuşabileceğiniz belirli bir süreye karar verin. Gelecekteki beklentilerinizi düz, olasılıklar ve döngü boyunca riskleri belirleyin. Randevularınız sırasında, doktordan bir çağrı beklediğiniz zaman hamilelik testi gününde birlikte olmayı seçebilirsiniz. Danışmanlık aynı zamanda depresyonda, endişeli veya duygusal olarak sıkışıp kalmanıza yardımcı olur. Küçük önleyici tedbirler bile faydalıdır, bu nedenle sağlıklı ve mutlu kalmak ve problemler ortaya çıkmadan erken bir zamanda yardım almak için elinizden geleni yaptığınızdan emin olun.
  9. Hamilelik testi sonuçlarının transferi ve alınması arasındaki bekleme süresi en zor aşamadır. Kendinin güçlü olmasına ve dağılmamasına izin vermelisin. Kime yakın olacağınızı seçin ve kendinize bir miktar nefes alma alanı ve zaman verin. Tedavinin başarısından sonra nasıl hissedeceğinizi bilmek her zaman kolaydır. Ancak bazen işler planladığınız gibi gitmez, bu yüzden en kötü durum senaryolarına hazır olduğunuzu görmelisiniz. Tüp bebek'in sonucunu düşünmeyin, sadece her şeyin içindeki iyiliği görün ve gelecekteki olası pişmanlıkları en aza indirin.

Birçok kadın yaşam tarzı alışkanlıklarını değiştirmeye ve doğurganlık tedavisi başarı şansını arttırmaya isteklidir. Bu nedenle, birçok kişi tedaviye başlamadan önce aynısını yapar; bu, bir ay, beş ay veya bir yıl önce yapılabilir. O zaman bile, bazı insanlar doğurganlık kliniğinin alkol, kafein tüketimini ve vücut ağırlığını azaltmak gibi davranışlarını ve alışkanlıklarını kontrol etme tavsiyelerine uymuyor.


DİĞER KONULAR